Extra-Curricular

 Lunch Clubs

Club

Year

Where

When

Staff

KS3 science club

7 & 8

L15

Monday

Miss Bagniuk

Netball

9

Courts

Monday

Mrs Wilcock

Draw the marvel way cartooning club

7 and 8

Art Rooms

Monday

Mr King

Cartoon Club

Any

LRC

Monday

Mrs Ball

Football

8

Fields

Monday

Mr Hawkey

Girls Basket Ball

7 and 8

Sports hall

Monday

Mr Marshall

Steel  Pans

Any

M2

Monday

Mr Plaskett

Rock Band/ Acoustic duo

8

M7

Monday

Student lead

Practise groups

Invites only

Practise rooms

Monday

Student lead

Ukulele

Invites only

M4

Monday

Student lead

Chess Club

Any

LRC

Tuesday

Mrs Ball

Boys basketball

8 and 9

Sports hall

Tuesday

Mr Marshall

GLAMS

KS 3

TBC

Tuesday

Mrs Wilcock

Young Carers

Invites only

 

Tuesday

Mrs Randell

Craft Club

Invites only

A12

Tuesday

Mrs Evans

Rugby

7

Field

Tuesday

Mr Lakey

Football

8

Field

Tuesday

Mr Hawkey

GCSE PE revision club

KS 4

D1

Tuesday

Mr Justice

Megan Stenhouse

Invites  

M1 /M4

 

Mr Plaskett

Four Angles

Invites only

M4

Tuesday

Mr Plaskett

Football

10

Sports hall

Wednesday

Mr Hawkey

GCSE PE revision club

KS 4

D1

Wednesday

Mr Justice

Rugby

9 10

Field

Wednesday

Mr Lakey

Basket ball

7

Sports hall

Wednesday

Mr  Marshall

Computer club

Any

 

Wednesday

Mrs Randell

Cartoon Club

Any

LRC

Wednesday

Mrs Ball

Rock Band/ Acoustic duo

8

M7

Wednesday

Student lead

Four Angles

Invites only

M3

Wednesday

Mr Plaskett

ICT revision club

Any

D14

Thursday

 

Handwriting club

Invites only

The Base (A7)

Thursday

Mrs Moss

STEM Club

7 8 and 9

C9

Thursday A week and Friday B

Mr Lambert

Chess Club

Any

LRC

Thursday

Mrs Ball

Football

7

Field

Thursday

Mr Hawkey

Netball

8 9

Courts

Thursday

Mrs Wilcock

Boys Hockey

Any

Astro

Thursday

Mr Justice

Girls Hockey

KS 4

Astro

Thursday

Mr Justice

Choir

Any

M3

Thursday

Mr Plaskett

Film Club

Any

LRC

Friday

Mrs Ball

String Group

Invites only

M3

Thursday

Mrs Rankin

Video game community club

Any

D14

Friday

 

Rugby

7 8

Field

Friday

Mr Lakey

Football

10

Field

Friday

Mr Hawkey

Girls Hockey

Any

Astro

Friday

Mr Justice

Netball

Key Stage 4

Courts

Friday

Mrs Beaumont

Concert Band

Invites only

M3

Friday

Mr Plaskett

Steel Pans

Any

M3

Friday

Student lead

Piano Group

Invites only

M7

Friday

Student lead

 

  After school Clubs

Club

Year

Where

When

Staff

GCSE Dance sessions

10 and 11

D2

Monday until 4.15

 

Mr Marshall

Rugby

7 to 10

Field

Monday

Mr Lakey

Hockey

Any

Astro

Monday

Mr Justice

Literature

Key Stage 4

B14

Monday until 4.10

Team English

Language

Yr. 11

B13

Monday until 4.10

Team English

Girls netball fixture

Invites only

Courts

Tuesday

Mrs Wilcock

Creative Writing

Any

B14

Tuesday until 4.10

Team English

School Production

Invites only

Drama

Wednesday  until 4.30

Mrs Ward

Exam revision

10

B17

Wednesday until 4.10

Team English

Media Club

Any

B14

Wednesday until 4.10

Mrs Langthorne

School Production

Invites only

Drama

Thursday until 4.30

Mrs Ward

Mixed Basketball

Any

Sports hall

Thursday until 4.10

Mr Marshall

Up Skill in English

Key stage 3

F2

Thursday until 4.10

Mrs A. Gipki

Literature

Key Stage 4

B14

Friday until 5.40

Team English

Warhammer

Any

LRC

Friday till 5.00pm

Mr Hawkins

Language

11

B13

Friday until 4.10

Team English